Źle mówić lub pisać — to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią budowali. Język smuci się, choruje, — gdy ludzie źle nim mówią”.

Janusz Janusz

Tydzień Języka Polskiego w naszej szkole rozpoczęliśmy od Wielkiego Dyktanda. Tekst dyktanda był o Polsce i pomógł przypomnieć ważne pojęcia i historię Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl narodowego czytania wszyscy czytaliśmy ballady Adama Mickiewicza. Gabriela Szyłejko czytała balladę „Powrót taty” dla uczniów klas początkowych. Wysłuchaliśmy nagrania wiersza „Romantyczność” w wykonaniu pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i jego małżonki.

Swoje ilustracje do ballad przedstawili uczniowie klas początkowych oraz klasy  6, 7, 10.

Na uroczystym apelu śpiewaliśmy hymn Polski oraz piosenki wojenne. W prezentacji o Józefie Piłsudskim były odzwierciedlone najważniejsze fakty z jego życia oraz wymienione miejsca, które przypominają jego sylwetkę.

Dyrektor szkoły Regina Kutysz wręczyła dyplomy za 1 i 2 miejsca w  konkursie „Wielkie Dyktando” oraz podziękowania za  aktywny udział w Tygodniu Języka Polskiego.

11 listopada mieliśmy nietradycyjną lekcję w  pałacu Jeleńskich. Pałac znajduje się we wsi Glinciszki. Wieś położona jest nad jeziorem Szirwis, do którego wpada rzeczka Rynja. Znajduje się tutaj neogotycki pałac Jeleńskich z 1860 r., a także  600- letni dąb.

Obejrzeliśmy wystawę poświęconą 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.  Wystawa powstała w ramach projektu „Pamięć jest zawsze fundamentem, na którym należy budować współczesność”, realizowanego przez Wspólnotę lokalną okolic Podbrzezie-Glinciszki. Przewodniczący Fundacji Pamięci Narodowej pan Jarosław Szostko opowiedział  o tej ważnej bitwie, która przesądziła porażkę bolszewików i zatrzymała ich ekspansję na zachód.  Zapoznał z mundurami i ekwipunkiem wojskowym z tamtego okresu, które nie tylko oglądaliśmy, ale mogliśmy wziąć do rąk.  Na lekcji byli goście z Polski, którzy pasjonują się historią i przywracają do życia zapomniane fakty historyczne.

Oglądaliśmy filmik historyczny, nakręcony przez Jarosława Szostko oraz dyskutowaliśmy.

20 czerwca 1944 roku  w Glinciszkach zastrzelono 38 mieszkańców. Przy pomniku oddaliśmy hołd poległym.

Tydzień Języka Polskiego w  szkole nie będzie tylko hasłem, jeżeli wzruszy serce młodego Polaka i ocali od zapomnienia chociaż jedną chwilę.

Pamięć każdego młodego człowieka niech będzie tym trwałym fundamentem, na którym będzie wznosiła się miłość do człowieka i pokój.