Rok 2022 r. Sejm RP ogłosił Rokiem Józefa Mackiewicza. Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Wilnie inaugurował nowy projekt edukacyjny, dzięki któremu twórczość pisarza będą mogli lepiej poznać uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie. W ramach projektu odbywają się bezpłatne zajęcia, podczas których uczniowie mają okazję zwiedzić dom Józefa Mackiewicza w Czarnym Borze i poznać życiorys oraz twórczość pisarza. 24 maja uczniowie klas 6-10 naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach poświęconych Józefowi Mackiewiczowi, które odbyły się w Czarnym Borze, w „Mackiewiczówce”. Lekcje prowadziła Pani Ilona Lewandowska – historyk, dziennikarka i pedagog.

„Dom Józefa Mackiewicza w Czarnym Borze to miejsce szczególne, gdzie nie tylko tworzył, ale także przeżywał wydarzenia opisywane później w jego twórczości. To właśnie w tym okresie Mackiewicz odbył swoją podróż do Katynia, gdzie był świadkiem ekshumacji polskich oficerów — ofiar sowieckiej zbrodni. Mieszkając w Czarnym Borze Mackiewicz zetknął się również ze zbrodnią ponarską, którą opisał tuż po wojnie we wstrząsającym tekście „Ponary-Baza”. Właśnie dlatego lekcje w „Mackiewiczówce” były połączone z odwiedzeniem Miejsca Pamięci w Ponarach, gdzie przewodnikiem dla nas również była Pani Lewandowska.