Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Samo święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO.

Cele  Dnia Tolerancji: uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji; przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię; kształtowanie postawy tolerancji wśród dzieci i młodzieży szkolnej, odszukanie głębszych przyczyn nietolerancji, informowania o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji.

Ideą Dnia Tolerancji roku 2019 jest Latarnia. Latarnia jako symbol oznacza pomoc płynącym okrętom, wskazuje bezpieczną drogę do brzegu. Tolerancja jest jak latarnia, gdyż uczy cierpliwości i wyrozumiałości dla innych odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania.