Jesienią 2016 r. nasza szkoła otrzymała propozycję współpracy z polską placówką edukacyjną  – Publicznym Gimnazjum w Boratynie. W związku z tym został ułożony projekt pod tytułem: „Bajka uczy, bajka gada, bajka dziwy opowiada”. Wniosek o dofinansowanie projektu został przesłany przez Gimnazjum Polsko – Litewskiemu Funduszowi Wymiany Młodzieży.

Czekaliśmy z niecierpliwością na wyniki konkursu, które nie były nam znane do końca marca. W pierwszych dniach kwietnia otrzymaliśmy radosna wiadomość: projekt został zatwierdzony i będzie dofinansowany. Od tej chwili rozpoczęły się intensywne przygotowania do realizacji projektu. Został omówiony plan działań. Każdy otrzymał jakieś zadanie. Artystyczne dusze rozpoczęły pracę nad projektem logo koszulki i plakatu promującego. Inni pracowali nad prezentacją na temat krajobrazów, historii i literatury społeczność całej szkoły pomagała w zbieraniu przepisów przeróżnych dań od gospodyń wiejskich.

Najbardziej pracochłonne było  układanie bajek. Najtrudniejszym zadaniem okazało się ułożenie bajki o Karaimach. Chociaż Karaimowie mieszkają w Trokach, nieopodal Wilna, wiedzieliśmy o nich tylko tyle, że w końcu XIV w. byli przywiezieni z Krymu na Litwę przez Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. Naszym zadaniem było zapoznanie się z kulturą i obyczajami Karaimów oraz przedstawienie tego w krótkiej bajce. Zadecydowaliśmy, że za pomocą bajki pokażemy, jak szykuje się do ślubu młoda dziewczyna karaimska, pokażemy też obyczaj budowania domów z trzema oknami od drogi. Jedno okno, według tradycji ma być dla Pana Boga, drugie dla gospodarza, trzecie zaś dla księcia Witolda.

Fascynującym zadaniem było ułożenie mapy Wilna z trasą naniesienie miejsc godnych zwiedzenia. Zostały wybrane takie obiekty, jak Ostra Brama, cerkiew Św. Ducha, ratusz, kościół Św. Anny, pomnik Adama Mickiewicza, Katedra Wileńska.

W celu zapoznania obu grup młodzieży – polskiej i litewskiej została zorganizowana wideokonferencja. Tak pierwsze lody zostały przełamane. Mamy nadzieję, że dzięki projektowi zostaną nawiązane nowe przyjaźnie między młodymi ludźmi. Obie szkoły pozyskają nowe pomysły i metody organizowania w przyszłości czasu wolnego dla młodzieży. Dzięki pracy nad przygotowaniem do projektu uczniowie pogłębili posiadaną wiedzę na temat ojczystego kraju, a także mieli możliwość realizować swe zdolności artystyczne, wykazać kreatywność.

Takie projekty są korzystne nie tylko dla uczestników, ale też i dla całej społeczności szkolnej.