W tym roku mija 30 lat z dnia tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 13 stycznia 1991 roku pod wieżą telewizyjną w Wilnie. Wtedy to patriotycznie nastawieni ludzie odważnie stanęli w obronie wolności swego kraju. Zginęło 14 osób. Ci ludzie złożyli w ofierze ojczyźnie to, co najcenniejsze – własne życie.

Szkoła Podstawowa w Jęczmieniszkach również przyłączyła się do ogólnokrajowych obchodów tej tak ważnej daty w dziejach Litwy. Dnia 13 stycznia o godzinie 8-ej z rana na oknach szkoły oraz na oknach domów nauczycieli i uczniów zapłonęły symboliczne świece. Zapewne nie jedna osoba wtedy zastanowiła się, choć na chwilkę, nad tymi wydarzeniami i odmówiła modlitwę za tych, co polegli w obronie wieży telewizyjnej oraz wolności kraju.

Andrzej Aszkiełowicz