11 listopada na Litwie upamiętniono Dzień Niepodległości Polski. Do tych obchodów dołączyła również Szkoła Podstawowa w Jęczmieniszkach. Z tej okazji zostało zorganizowanych wiele imprez. Odbyły się otwarte lekcje, uroczysta akademia i etc.

Od 12 do 17 listopada w szkole trwał tydzień języka polskiego. W ramach tego tygodnia 14 listopada została zorganizowana wycieczka śladami Józefa Klemensa Piłsudskiego. Uczniowie i nauczyciele zwiedzili Zułów, gdzie urodził się Marszałek Polski, i Powiewiórkę, gdzie był ochrzczony.

To był piękny akt wychowawczy, który miał na celu uczyć młodzież szkolną patriotyzmu i umiłowania swojej Ojczyzny.

Była to również lekcja integracyjna języka polskiego, historii i religii. Młodzież poznawała historię Polski oraz życiorys Józefa Piłsudskiego. Lekcja religii polegała na opowiadaniu o Kościele pod wezwaniem Św. Kazimierza w Powiewiórce. Lekcja języka polskiego natomiast opierała się na odczytywaniu przez uczniów fragmentów z utworów polskich Wieszczów Narodowych oraz polskich pieśni patriotycznych zamieszczonych na stelach w Zułowie.

Organizatorami tej pięknej lekcji patriotyzmu były polonistki: Iwona Szymak i Łucja Kadzewicz oraz Bożena Lachowicz, zaś przewodnikiem – Andrzej Aszkiełowicz,  nauczyciel religii.