W ramach projektu „Piątka z Wileńszczyzny”, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Traugutt.org,  Szkoła Podstawowa w Jęczmieniszkach otrzymała zaproszenie od Zespołu Szkół w Łęgowie. 8 uczniów wraz z opiekunem – Bożeną Lachowicz wzięło udział w edukacyjnym wyjeździe, który miał miejsce w dniach od 7 do 11 czerwca. Grupa dzieci otrzymała możliwość w atrakcyjny i bezpieczny sposób spędzić wolny czas oraz jednocześnie pogłębić swą wiedzę o Polsce.

W Polsce rok szkolny jeszcze się nie skończył, więc nasi uczniowie wraz z nowymi przyjaciółmi, uczniami klasy VIb Szkoły Podstawowej w Łęgowie, w ciągu pierwszych dwóch dni pobytu chodzili na zajęcia do szkoły. Podczas tych kilku godzin nikt się nie nudził, dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, komputerowych i sportowych. Po południu czekał na nie atrakcyjny program rozrywkowy, który był realizowany wspólnie z uczniami  Szkoły Podstawowej w Wesołówce. Wesołówkę gościło Wojanowo. Pierwsze takie spotkanie odbyło się na przystani kajakarskiej w Juszkowie. Pod opieką i czujnym okiem koordynatora naszej grupy Pana Łukasza Sulewskiego dzieci miały możliwość pływania kajakami nad Radunią, co było nie lada frajdą. Na przystani zaś czekało na nie ognisko, na które  przybyła wójt Gminy Pruszcz Gdański Pani Magdalena Kołodziejczak.

Następnego dnia, po zajęciach w szkole, odbyła się wycieczka do Gdańska statkiem. Przepiękne krajobrazy oraz architektura miasta oglądana z pokładu statku sprawiła niesamowite wrażenie na wszystkich uczestnikach bez wyjątku. W sobotę, 9 czerwca, był dzień wolny od zajęć w szkole, więc wyruszyliśmy na zwiedzanie Gdańska, obejrzeliśmy wiele cennych zabytków architektury oraz podziwialiśmy panoramę miasta z wieży Bazyliki Mariackiej. W drodze powrotnej do Łęgowa zaliczony został spacer po plaży.

Czas mijał bardzo szybko. W niedzielę, 11 czerwca wszystkie grupy z Wileńszczyzny spotkały się w Gdyni. Uwieńczeniem programu było spędzenie kilku godzin w Centrum Nauki EXPERYMENT.  Każdy, niezależnie od wieku znalazł tu sobie ciekawe zajęcie.

Po pysznym obiedzie nastąpił czas pożegnania. Z trudem opanowując wzruszenie wyruszyliśmy z powrotem na Litwę. Dziękujemy Stowarzyszeniu Traugutt.org, wszystkim sponsorom oraz rodzinom, które przyjęły nasze dzieci do swych domów oraz opiekowały się nami podczas naszego pobytu w Polsce. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszemu koordynatorowi p. Łukaszowi Sulewskiemu za opiekę nad naszą grupą, dzięki której pamięć o pobycie na długo zostanie w naszych sercach.