Stowarzyszenie Traugutt.org. organizowało kontynuację projektu „Piątka z Wileńszczyzny pod nazwą „Piątka z Pomorza” . W ramach projektu w dniach 27-30 września dzieci z pięciu szkół polskich z okolic Gdańska wybrały się na wycieczkę poznawczo-edukacyjną do Wilna. Jeden dzień pobytu został wygospodarowany na zwiedzenie zaprzyjaźnionych szkół w rejonie wileńskim.

28 września grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łęgowie wraz z opiekunem gościli w naszej szkole. Uczniowie z Polski uczestniczyli w kilku zajęciach  – na  lekcji języka litewskiego, którą prowadziła nauczycielka języka litewskiego Inga Čeponienė oraz na lekcjach wychowania fizycznego, które prowadził nauczyciel gimnastyki Paweł Dajnarowicz.

Po lekcjach w szkole goście z Polski wraz z grupką naszych uczniów wyruszyli do Mejszagoły, by zwiedzić Muzeum księdza Prałata Józefa Obrembskiego. Zwiedzając „pałacyk” dzieci poznały postać kapłana, zwanego patriarchą Wileńszczyzny, a także sprawdziły swoją wiedzę z religii rozwiązując zadania na stole z dotykowym monitorem.

Kolejne zajęcie odbyło się w Centrum Rzemiosła Tradycyjnego, które znajduje się w pobliżu Muzeum, w dworze Houwaldów. W Izbie Palm uczniowie mile spędzili czas na pleceniu palm wielkanocnych. Wicia palm uczyła palmiarka w siódmym pokoleniu, mistrzyni ludowa Agata Granicka. Każdy mógł stworzyć swoje własne dzieło sztuki, własną palmę, do której włożył cząsteczkę swego serca.

29 września „Piątka z pomorza” wzięła udział w otwarciu Święta Plonów w Pikieliszkach. W uroczystym przemarszu dożynkowym goście kroczyli razem z delegacją gminy Niemenczyńskiej na czele ze starostą Edwardem Puncewiczem. To była okazja głębiej poznać tradycje, z których słynie rejon wileński.

Pobyt „Piątki” na Wileńszczyźnie podsumowany został zwiedzeniem Wilna i jego cennych zabytków. Mamy nadzieję, że przyjaźń, jaka się zawiązała między szkołami, będzie trwała i owocowała dalszą współpracą.