W dniach 1 – 5. czerwca w Ejtminiskiej Szkole Podstawowej uczniowie kl. 1 – 5 miło spędzali czas w ramach projektu „Tu się urodziłem”. Celem tego projektu było przybliżenie uczniom kultur, historii poszczególnych regionów etnograficznych Litwy, gdyż rok 2015 na Litwie został ogłoszony rokiem regionów etnograficznych. Większa uwaga natomiast została zwrócona na przybliżenie uczniom swoistej kultury regionu, w którym zamieszkują. Zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny w Niemenczynie, gdzie uczniowie mieli okazję wypróbować swoich zdolności w studium ceramiki. Z wielkim zapałem zabrali się wszyscy do lepienia różnych wyrobów z gliny.

Kolejnym, też nie mniej ciekawym zajęciem, było pieczenie chleba. Regina Kutysz opowiedziała historię powstania chleba – „Od ziarenka do bochenka”, następnie zapoznała z technologią jego pieczenia. Z pomocą nauczycieli technologii dzieci stworzyli swój bochenek. Miło i wesoło upłynął czas wyznaczony na takiego rodzaju odpoczynek od nauki.