W dniach 5-11 maja uczniowie Ejtminiskiej Szkoły Podstawowej uczestniczyli w projekcie „ Twórcza młodzież – dialog artystyczny polsko – litewski“ w Ziębicach. Grupka dziesięciu uczniów z klas 7 – 9 wraz z nauczycielką muzyki Łucją Wiszniewską i nauczycielką języka polskiego Iwoną Szymak  mieli okazję zwiedzić kolejne miasto Polski, miasto, które ma swoje bogate tradycje i ciekawą historię. W ramach projektu uczniowie z Jęczmieniszek mieli spotkanie z burmistrzem miasta Ziębic, panem Antonim Herbowskim , panią poseł na Sejm RP Izabelą Katarzyną Mrzygłocką oraz dyrektorem Ośrodka Opieki i Oświaty w Ziębicach panem Andrzejem Regnerem.

W ciągu tych kilku dni poznaliśmy też myśliwych z Koła Myśliwskiego “Ryś“, którzy opowiedzieli nam o swej pracy. Wielu rzeczy dowiedzieliśmy się o życiu pszczół, będąc na pasiece pana Roberta Stachnika, tutaj też mogliśmy spróbować różnych rodzajów miodu, jak również wykonać świeczki z wosku. Dzieciom niezmiernie podobały się warsztaty, którymi kierowała pani Janina Lacel. Mogliśmy się nauczyć wykonania kwiatów z bibułki, różnorodnych wycinanek z papieru. Mieliśmy też spotkanie z „ Bractwem Rycerskim“, które pokazało nam kilka sztuk walki. Każdy z nas mógł wziąć udział w zabawach plebejskich, jak też wypróbować siebie w sztuce strzelania z łuku.

Uczniowie wzięli udział w podsumowaniu akcji „ Mogiłę Pradziada ocal od Zapomnienia”, podczas której zaśpiewali piosenki o tematyce wileńskiej. Jest to akcja prowadzona w celu zbiórki pieniędzy na ocalenie cmentarzy polskich na Kresach Wschodnich.

Uczestnicy projektu są zachwyceni pobytem w pięknym mieście Ziębice.

Iwona Szymak