Trzeciego lutego Szkoła Podstawowa w Jęczmieniszkach miała zaszczyt przyjmować w swych murach gości z Polski. Delegacji polskiej, którą reprezentował senator dwóch kadencji RP – Wiesław Michał Pietrzak z Węgorzewa oraz przedsiębiorcy Zygmunt Jurewicz i Henryk Jabłoński z Giżycka, towarzyszył starosta gminy niemenczyńskiej Edward Puncewicz. Gości przywitała administracja szkoły oraz nauczyciele.

Były senator RP Wiesław Michał Pietrzak zorganizował akcję pomocy dla szkoły w Jęczmieniszkach. Do akcji aktywnie włączyli się polscy przedsiębiorcy z Giżycka – Zygmunt Jurewicz i Henryk Jabłoński, którzy przeznaczyli fundusze na zakup darów dla polskiej szkoły w Jęczmieniszkach. Dzięki poświęceniu ofiarodawców, którzy w siarczysty trzydziestostopniowy mróz przebyli tak daleką drogę, szkoła otrzymała w darze dwa nowe komputery stacjonarne wraz ze sprzętem komputerowym, sprzęt sportowy ( piłki sportowe) oraz kubki do szkolnej stołówki. Jako dar szczególny szkole została przekazana przepiękna flaga Rzeczpospolitej Polski.

Akcja ofiarodawców jest jednym z przykładów wieloletniej owocnej współpracy z Węgorzewem. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Jak się okazało, Zygmunt Jurewicz jest emocjonalnie związany z Jęczmieniszkami, ponieważ z tych stron pochodziła jego matka, rodzice w trudnych latach powojennych emigrowali do Polski. Dziadek pana Zygmunta był, między innymi, jednym z budowniczych kościoła pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Jęczmieniszkach. Obecnie kościół potrzebuje naprawy dachu, na którą niezbędne są solidne środki. Pan Zygmunt zastanawia się nad wsparciem finansowym renowacji kościoła w Jęczmieniszkach i tak pomóc społeczności wsi w zachowaniu swej świątyni, którą się szczyci.

Grono pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Jęczmieniszkach kieruje serdeczne wyrazy wdzięczności ofiarodawcom za okazaną pomoc dla szkoły.