8 czerwca 2010 r. w Ejtminiskiej Szkole Podstawowej była organizowana akcja obywatelska „Śladami zesłańców”. Celem akcji było oddać cześć ludziom, którzy byli z Litwy deportowani w głąb Związku Radzieckiego

Na terytorium szkoły uczniowie za pomocą czerwonej taśmy i patyków wykonali prowizoryczne terytorium Związku Radzieckiego. Były wykonane kartonowe tabliczki z nazwami miejscowości, dokąd byli zesłani mieszkańcy Litwy. Były one umieszczone na „mapie” Związku Radzieckiego.

Akcja obywatelska „Śladami zesłańców” miała nie tylko wychowawcze i poznawcze znaczenie, lecz pomogła uczniom zamyślić się nad tym, jakie nieszczęście spotkało Litwę przed 69 latami, zrozumieć, dlaczego obchodzimy Dzień Nadziei i Żałoby oraz jakie jest jego znaczenie.